Vysokoškolské Práce

Blog

Ako sa pripraviť na obhajobu bakalárskej alebo diplomovej práce

Studentský stůl s notebookem připravený k práci

Pokiaľ už máte za sebou úspešne spracovanú bakalársku či diplomovú prácu a dostali sa k Vám posudky vedúceho i oponenta, môžete sa začať pripravovať na obhajobu. Tá na niektorých vysokých školách býva pomerne náročná, a aj preto nie je vhodné podceniť samotnú prípravu. V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako obhajobu bakalárskej či diplomovej práce úspešne zvládnuť.

V prvom rade je vhodné si bakalársku či diplomovú prácu ešte minimálne raz poriadne prečítať. Je totiž potrebné konkrétne a presne vedieť, čomu sa Vaša práca venuje. Týka sa to teoretických, ale najmä praktických častí. Práve na ňu je počas obhajoby kladený významný dôraz. Ide totiž o kľúčovú pasáž, ktorá má najväčší vplyv na finálny (ne)úspech.

Trápite sa s prípravou na obhajobu zaverečnej práce?

Zverte prípravu na obhajobu záverečnej práce do rúk našim odborníkom. Tí vám podklady pripravia už za 1 deň.

Vlastné poznámky ako základ úspechu

Počas prečítania práce je vhodné pracovať s vlastnými poznámkami. Píšte si všetky postrehy aj dôležité poznatky, ktoré sa práce týkajú. V ďalšej príprave aj počas samotnej obhajoby sa Vám hodiť. Pokiaľ už panuje z Vašej strany istota, čím konkrétne sa bakalárska či diplomová práca zaoberá, môžete sa posunúť ďalej, a to k posudkom.
Starostlivo prejdite hodnotenie práce, za ktorým stojí oponent aj vedúci. Venujte im naozaj dôraznú pozornosť, pretože komisia s nimi bude určite pracovať. Nezabudnite správne spracovať otázky, ktoré Vám oponent a vedúci položili. Aj na nich totiž iste počas obhajoby príde reč. Počas spracovania týchto otázok sa zamyslite nad tým, aké ďalšie doplňujúce otázky Vám komisia môže následne k práci položiť. Podobne ako napríklad na ceste je totiž dobré, keď študent dokáže predvídať, čo konkrétne by sa mohlo počas obhajoby riešiť.
Následne nezabudnite spracovať prezentáciu. Na niektorých školách sa jedná o povinnú súčasť obhajoby, na iných je prezentácia doplnkovou záležitosťou. Určite ale nie je na škodu takú prezentáciu mať. Dobre funguje ako vodítko. Nezabudnite každopádne túto prezentáciu spracovať čítavo a uveďte konkrétne kľúčové body aj výstupy z práce.

Ako na hovorený text počas obhajoby

Pokiaľ prezentáciu už máte za sebou, môžete sa už pustiť do prípravy hovoreného textu. V rámci neho sa zamerajte na správny úvod. Komisii slušne pozdravte a stručne prácu predstavte. Uveďte dôvody, ktoré Vás viedli k výberu danej témy. Navoďte pokojnú atmosféru a pedagógom ukážte, že téme skvele rozumiete.

Myslite na to, že Váš výstup počas samotnej obhajoby bakalárskej či diplomovej práce nemôže byť úplne dlhý. Treba pristúpiť k obhajobe výstižne. Povedať všetko podstatné a vynechať podrobnosti, ktoré komisia neocení. Hovorte s pokojom, zrozumiteľne a dbajte na to, aby Vám komisia rozumela. Hoďte stres a nervozitu za hlavu.

Pokiaľ je nervozita Váš veľký protivník, snažte sa ju poraziť. Štúdie ukazujú, že ideálnym prostriedkom na elimináciu stresu a nervozity pred dôležitou skúškou či obhajobou bakalárskej a diplomovej práce je dostatočné množstvo horčíka a vápnika. Z inej štúdie vyplýva, že je potrebné dodržiavať pitný režim a možnosťou sú aj bylinky. Za zmienku stojí hlavne harmanček, rakytník či ľubovník.
Zdroj fotografie: Pixabay

Zdieľať článok