Blog
Ako sa pripraviť na štátnice

Čaká Vás v dohľadnej dobe štátna záverečná skúška? Pokiaľ áno, pripravili sme pre Vás niekoľko tipov, ako túto finálnu štaciu v rámci štúdia zvládnuť. Úspech totiž rozhodne súvisí s efektívnym učením aj tým, či a prípadne ako úspešne si učenie zvládnete rozvrhnúť. Nezabudnite ale ani na kvalitnú stravu alebo dodržiavanie pitného režimu.
Trápite sa s prípravou na štátnice? Chýba vám spracované otázky na skúšku?
Nechajte spracovanie otázok na skúšku na našich odborníkoch. Tí vám podklady na skúšku pripravia už za 3 dni.
Hor sa na prípravu
Pokiaľ panuje z Vašej strany istota, že všetky študijné povinnosti s výnimkou štátnic už máte za sebou, môžete sa pustiť do prípravy. Prvým odporúčaním je nenechať prípravu na poslednú chvíľu. Mnoho študentov totiž s prípravou otáľa a potom sa môže jednoducho stať, že do skúšky nakoniec zostane len pár dní, ktoré však nemusia stačiť.
Aj preto je vhodné si s dostatočným predstihom pripraviť takzvaný učiaci plán. S presnosťou na dni si napíšte, aké konkrétne otázky či témy sa budete učiť. Následne sa snažte tento plán plniť. Tiež myslite na to, aby vo Vašom pláne boli aj niektoré voľné dni. Dobre viete, že nonstop učenie bez patričného odpočinku nie je prakticky možné. Radšej si vo Vašom pláne dajte aj pár dní navyše.
Z našej skúsenosti je najlepšie, keď sa s učením príliš neotáľa. Po zobudení si preto dajte plnohodnotné raňajky a následne už zamierte práve k nemu. Odporúčame, aby voľný čas vo Vašom pláne prišiel na rad až vo chvíli, keď sa Vám podarí úspešne prejsť všetky otázky a témy. Voľný čas teda pre Vás bude akousi odmenou, ktorá koniec dňa spestrí a vy budete mať dobrý pocit, že ste zvládli všetko, čo ste si na daný deň skutočne naplánovali.
Kaviareň, knižnica alebo prostredie domova?
Počas samotnej prípravy na štátnice sa nebojte konzultovať so spolužiakmi. Zmysel má aj spoločné opakovanie, potvrdzujú štúdie. Veľmi obľúbené sú napríklad spoločné skupiny na Messengeri, v ktorej je možné zdieľať postrehy aj tipy. Nebojte sa zaplatiť doučovanie od odborníka, ktorý dokáže látku zmysluplne vysvetliť. Využiť môžete aj konzultačné hodiny svojich vyučujúcich.
Počas učenia hlavne nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, plynie aj zo štúdií. Zvoľte stravu, ktorá nebude organizmus zaťažovať. Vyhnite sa nezdravému jedlu, naopak zvýšte príjem zeleniny a ovocia. Aby mozog správne regeneroval a zvládol uchovať získané informácie, nezabudnite poriadne spať. A v konečnej rovine hoďte za hlavu stres. Ten totiž ničomu nepomôže.
30.7.2024
Zdroj fotografie: Pixabay
Zdieľať článok