Vysokoškolské Práce

Blog

Ako zvládnuť stres počas skúšok a obhajoby

Student se učí na zkoušku na vysoké škole z učebnice
Blíži sa vám termín dôležitej skúšky, štátníc alebo napríklad obhajoby diplomovej práce? Ak áno, tak možno bojujete so zvýšeným stresom. Môžeme vás upokojiť, že podobná reakcia je u študentov úplne štandardná a nijako sa nevymykáte všeobecným trendom. V tomto článku vás ale zoznámime s možnosťami, ako s týmto nepríjemným stresom bojovať a ako sa s ním v praxi efektívne aj úspešne popasovať.

Stres je pre mnoho študentov veľkým strašiakom. Obávajú sa, že kvôli nemu nezvládnu odpovedať na otázky skúšajúcich či napríklad komisie. Môžeme vás ale upokojiť, že aj väčšina pedagógov má s nervóznymi študentmi trpezlivosť. Dokážu sa vžiť do ich kože a spôsob vedenia skúšky či obhajoby tomu prispôsobiť. Odľahčia atmosféru a ukážu vám, že sa naozaj nemáte čoho báť. Aj pedagógovia sú totiž len ľudia, ktorí si s podobnými výzvami niekoľko rokov pred vami tiež prešli.

Ak vás zaujíma, ako konkrétne stresu pred a počas skúšky čeliť, máme pre vás niekoľko tipov. Štúdie ukazujú, že kľúčovým predpokladom je dostatočná hydratácia. Pred skúškou aj počas nej by teda žiadny študent nemal zabúdať na dostatočný pitný režim. Najvhodnejšia je samozrejme obyčajná voda. Vyhnite sa rozhodne konzumácii alkoholických nápojov. Tie vám totiž určite nepomôžu a môžu stres akurát zhoršiť.

Potrebujete pomôcť s prípravou na skúšky či obhajobu záverečnej práce?

Náš tím odborníkov je vám k dispozícii a rád vám s prípravou pomôže.

Stres a jedlo

Dobrou voľbou je aj ľahké jedlo. Pred skúškou sa zamerajte na konzumáciu ovocia i zeleniny. Hodiť sa môže napríklad biely jogurt alebo hrsť vlašských orechov. Na zahodenie ale nie je ani jablko alebo napríklad banán. Hodiť sa môže aj smoothie alebo zelený čaj, ktorý má tendenciu zlepšovať sústredenie aj energiu, ako ukazujú štúdie.

V deň skúšky nezabudnite do školy prísť včas. Vďaka tomu sa vyhnete ďalšiemu možnému stresovému faktoru, ktorý súvisí s prípadným neskorým príchodom. Tie mnoho pedagógov netoleruje a stavia sa k nim aj v rámci svojho záverečného hodnotenia negatívne. Nezabudnite teda ísť včas spať a nastaviť si radšej viac budíkov, pokiaľ máte skúšku v ranných hodinách. Samozrejmosťou je aj vhodný outfit, ktorý by nemal byť výstredný.

Stres a fyzická aktivita

Ďalší tip, ktorý súvisí so zvládnutím stresu počas skúšky, je opakovanie učiva v deň skúšky. Vyplatí sa teda hlavne poriadne vyspať, ale zároveň vstať včas, aby bol z vašej strany dostatočný časový priestor na zopakovanie látky i jednotlivých skúškových otázok. Deň pred skúškou sa oplatí aj menšia fyzická aktivita, a to vrátane príjemného behu alebo napríklad jogy. Zároveň to ale príliš nepreháňajte, nech sa toľko neunavíte.

Akonáhle prídete na rad, postavte sa ku skúške alebo obhajobe čelom. Myslite pozitívne. Verte v seba. Udržujte očný kontakt s komisiou či skúšajúcimi. To v praxi ukáže, že máte o ne aj učivo záujem. Nehovorte rýchlo a artikulujte. Ak je to potrebné, zhlboka dýchajte.

Ukážte skúšajúcim hneď v prvých chvíľkach, že téme rozumiete. Hovorte najskôr o tom, čomu naozaj rozumiete a nedajte skúšajúcim im priestor, aby sa vás na čokoľvek pýtali. Ak budete hovoriť plynule a zmysluplne, bude to komisia vo väčšine prípadov hodnotiť pozitívne a mnohokrát vás nebude trápiť príliš dlho.

Zdroj fotografie: Pixabay

Zdieľať článok